למטופלים ומשפחות

 

תובנות לשיפור איכות החיים עם מחלה:

1. תכיר את המחלה שלך לעומק – קרא עליה, דבר עם אנשי מקצוע, הכר את התרופות, והצטרף לקבוצת תמיכה.

 

2. תהיה שותף לטיפול – שתף את הרופא שלך במידע הדרוש שיאפשר לו לטפל בך בצורה הטובה ביותר. שאל שאלות ותרגיש חופשי לבקש בקשות. ביחד אפשר להגיע לתוצאות טיפוליות טובות בהרבה.

 

3. תהיה מוכן לשעת חירום – רצוי שתכין את עצמך לרגע של משבר. השג מספרי טלפון שאליהם תוכל לפנות בזמנים כאלו – המטפל שלך, קווי חרום, ואפילו חדר מיון.

 

4. הימנע מאלכוהול ומסמים – הם יהרסו את האיזון הנפשי שבנית. הם נראים מפתים מאוד כשאתה במצוקה, אבל הם יפגעו בתהליך החלמתך.

 

5. היזהר מהשפעות בין-תרופתיות – כל תרופה, תוסף תזונה, תכשיר בריאותי ואפילו שינויים קיצוניים בתזונתך מחייבים התייעצות עם הרופא.

 

6. שמור על סדר יום ושינה קבועים – הקפדה על מחזור יומי אחיד, של שינה ופעילות מגינה עליך מפני החמרות.

 

7. שמור על זמן לעצמך – אל תעמיס פעילויות בזו אחר זו.

 

8. דע מהם האיתותים להישנות – מה היו הסימנים הראשונים בעבר? שינויים בשינה, תחושה שאתה מוצף, איבוד עניין באנשים סביבך? אימפולסיביות, שינוי בתיאבון או בחשק המיני? אם אינך בטוח, התייעץ עם בני משפחתך ובקש מהם תשובה כנה.

 

9. אל תחשוש לבקש עזרה – התקשר למטפל שלך כשאתה במצוקה.

 

10. השתתף בקבוצת תמיכה או פנה לטיפול נפשי.

 

11. צור לעצמך מערכת תמיכה – שתף את הקרובים אליך בלימוד המחלה, בחר את אלו המעוניינים ללמוד, המשלימים עמה ועם הצורך בטיפול.

 

12. נסה לשמור על פעילות גופנית קבועה, רצוי עם תזונה מאוזנת וארוחות בשעות קבועות. ככה תוכל להקטין את הנטייה להשמנה שקיימת לתרופות מסוימות.

 

13. אם אינך עובד בשלב זה – שקול עבודה התנדבותית, שיקומית או פיתוח תחביבים, בכל מקרה השתדל למלא את יומך בתוכן.

 

14. הכר את גורמי הדחק חייך, נסה להימנע מהם או למתן אותם.