​ 

מהי הפרעה סכיזו-אובססיבית?

מדובר בשילוב של שתי הפרעות סכיזופרניה ו OCD. סכיזופרניה ו OCD  מופיעות יחד בשיעור גבוה יותר ממה שהיה מצופה באופן מקרי. מעריכים כי 15% עד 25% מהחולים בסכיזופרניה סובלים גם מ OCD.

 

שכיחותן של שתי המחלות הינה זהה בין נשים לגברים, ושתיהן מופיעות לראשונה סביב סיום גיל ההתבגרות. מעניין כי, מרבית האנשים שפיתחו סכיזופרניה ו OCD מדווחים כי התסמינים של OCD הופיעו קודם, לרוב בתחילת גיל ההתבגרות; יחד עם זאת אין זה תמיד המקרה. הופעתם של תסמיני OCD טרם הופעתה של סכיזופרניה מהווה אתגר דיאגנוסטי. כיום, אין עדות לכך שסוג מסוים של OCD מופיע באופן עקבי עם סוג מסוים של סכיזופרניה.

 

למרות שחוסר תפקוד של מערכת הסרוטונין הינו גורם מרכזי להופעת שתי המחלות, טרם נמצא קשר גנטי בין OCD לסכיזופרניה. יש לציין, כי נמצא שטיפול אנטיפסיכוטי בסכיזופרניה עלול לפעמים להביא להופעתם של תסמיני OCD, עובדה זו מסבכת את המחקר אודות הקשר בין שתי המחלות.

 

 

אובססיות לעומת דלוזיות

קושי נוסף בבדיקת הקשר בין OCD לסכיזופרניה נובע מחפיפה של תסמינים.

כפי שהוזכר, דלוזיות הינן תסמין שכיח של סכיזופרניה. דלוזיות הן מחשבות או אמונות שקריות שהאדם מאמין בהם, על אף הוכחות חזקות שהן שגויות. לרוב מי שחווה דלוזיה אינו יכול להכיר או להשתכנע בחוסר ההיגיון של מחשבותיו.

 

אנשים עם OCD גם כן חווים מחשבות לא הגיוניות בצורה של אובססיות; יחד עם זאת, התוכן של האובססיות שמאפיינות OCD שונה מאוד מתוכנן של הדלוזיות. בעוד אובססיות לרוב קשורות לפחד מפני זיהום, סימטריה או/ו דחפים אגרסיביים או מיניים, דלוזיות לרוב קשורות לאמונות אודות קיומם של כוחות מיוחדים, רדיפה או קשרים "מיוחדים" לאירועים או אובייקטים בסביבה. כמו כן, במקרה של OCD רוב המטופלים מסכימים שהאובססיות שלהם אינן הגיוניות והן תוצר של המוח להם.

 

עם זאת, קיימים מטופלים שמתקשים לקבל שלאובססיות שלהם אין אחיזה במציאות. גם אם קיים הבדל מהותי בתוכן בין אובססיות לדלוזיות, חוסר תובנה זו יכול לפעמים להקשות בהבחנה בין אובססיות לדלוזיות. עדין חוקרים מהי הדרך הטובה ביותר להבדיל בין אובססיות לדלוזיות.

"מאמרו של פרופ' פוירובסקי

שהתפרסם באתר News1

 

"סכיזופרניה בשילוב הפרעה כפייתית"

 האבחון של חולים בסכיזופרניה המשולבת בהפרעה כפייתית-טורדנית,

מאפשר התאמת טיפול אפקטיבי...

[למאמר המלא]

הפרעה סכיזו-אובססיבית